top of page

Bratře, někdo tě čeká s večeří


Zhluboka dýchat, zhluboka dýchat:-)))

Už jsem psala, že příroda si ze mne dělá šprťouchlata a pěkně zamávala mými plány, ale vše je jak má, obohacuji se i tak na jednom místě.

Proto není jiného zbytí než se pustit do objevovaní okolí prostřednictvím cestovek, jsou jich tady mraky a všechny nabízí ty samé výpravy a auto k pronajmutí. Já si na doporučení vybrala Yeti, zkoušela jsem i jiné, ale být sama a nemít skupinu, by se prodražilo. Přidala jsem se ke známé z Francie a její skupince. Je nás celkem pět, výsledná cena se hezky rozpočítá, žádná drahota.


První výlet je k solnému jezeru Pangong, ale než se k němu dostaneme, musíme překonat třetí nejvýše položenou silnici na světě s průsmykem Chang La ve výšce 5 360 metrů nad mořem. Máme skvělého řidiče Jimmiho, který se s tím nemazlí a jede jako splašený i přesto, v jakém stavu je cesta (pojem vozovka tady nemohu použít, protože jedeme v prachu po hordách spadaného kamení ze stráni). V jeho prospěch hovoří fakt, že vždy zleva obřadně objede posvátnou gompu (budhistická svatyně) a znovu razí směle kupředu. Nedodržuje sice dopravní předpisy, ale ty náboženské jsou mu svaté;-).


Už vím, proč se jednomu z kolotočů říká horská dráha, doslovné pojmenování pramení pravděpodobně po zkušenosti z místního pojezdu, tu jsem si právě náležitě vychutnala. Ve skále je provizorně vysekaná stezka, po ní se řítí stovky aut, náklaďáků, vojenských transformerů a rozviklaných autobusů, adrenalin je na maximu při každé zákrutě, i když řidiči troubí zběsile, netušíte, co se na vás vyřítí v protisměru. Nutno podotknout, že cesta je stavěná pro jednosměrný provoz, tudíž vyhnout se protijedoucímu je obrovský kumšt a úspěchem je, když se obě vozidla udrží a nezřítí se ze srázu. Mohu aforizovat, že je to „výlet za všechny prachy" a vzývám všechny Bohy, ať nás ochrání, takovéhle výpravy nejsou pro slabé povahy.!Všem vřele dopuručuji Kinedril a sáček pro všechny případy, když žaludek poleví...


Kolem cesty jsou vtipné nápisy jako „Život je krátký, zpomal", „Bratře, někdo tě čeká s večeří", "Bezpečnost nade vše", "Pít whisky a řídit, je risky", "Lépe pozdě než vůbec". A mě napadá, že by se BESIP tady vůbec nechytil se svým: „Mámo, táto, přesvěč mě, že jezdíme bezpečně!"


Výhledy jsou ovšem famózní, skvostně jitří naše ochromené smysly. Poté, co se vyhoupneme do sedla Chang La, máme chvilku pauzu a první co uděláme, že jako všichni pózujeme u cedule, aby bylo zřejmé, že jsme tady byli;-).

Je zde miniaturní chrám ověnčený modlitebními vlaječkami a zvonečky, jdu se pomodlit, abychom přežili zbytek cesty, k čemuž moudře nabádají místní instrukce;-).


Nafotím si místní rarity a mezi nimi objevím i stan první pomoci. Je mi prima, žádné negativní projevy vysokohorské nemoci nepociťuji, ale stejně neváhám a vcházím dovnitř jen ze zvědavosti. Je tam pan doktor a voják, vyzvídají, jestli mě něco trápí. „Ne, děkuju, jsem v pohodě, ale můžu si to tady nafotit?" Striktně odmítají, ale nabízejí mi, že se můžu nadýchat kyslíku z láhve.„Kolik to stojí?" Je to zdarma, smějí se mi, že kdyby se to platilo, tak bych nechtěla;-). Samozřejmě že chci, jistě znáte skvělé efekty kyslíkového dýchání, mimojiné perfektně funguje na omlazení, prokrvení mozkové kúry, atd. Nasazují mi masku, otáčí kohoutkem a už do mne proudí ryzí okysličený vzduch. Dýchám z plných plic a opravdu cítím, jakou ohromnou radost jsem udělala červeným krvinkám, tetelí se a veselí, blahodárně si výskají. V okamžiku pocítím jak se mi prokrvují i plosky u nohou, jako by svrběly, je to zázrak. V životě se má vyzkoušet vše, jsem toho zastáncem, proto lačně hltám geniální omlazovadlo, vzpruží mě dokonale a můžu potvrdit, že je lepší než jakákoli svačina!


Odpočítávám si ještě dvacet jedna mocných nádechů a cítím se jako znovuzrozená, děkuju a doktor v červené teplákovce FC Arsenal a kulichu se se mnou chce mermomocí vyfotit.

Samozřejmě, proč ne, za tu ozdravnou procedúru jsem mu dlužna, ale na to, jak se ke mně tiskne, fotografie rozhodně není do databáze pacientek;-)

Bůh ví, kde se objeví... Napadá mě jediné, že vyzdobí jeho Facebookové chlubení;-). Ale nevadí, byli zlatí a slouží nemocným.


„Nastupovat! Jedeme dál:-().
bottom of page