Další lákadlo v Lamayru


Úžasy měsíční krajiny mohu pozorovat hodinyDalším lákadlem v Ladaku je klášter ve vesnici Lamayru, jež se historicky považuje za kolébku budhistického učence Naropy, který tady v jeskyni meditoval už v 11. století našeho letopočtu.


Místní rachitický autobus nás veze do útrob měsíční krajiny. Jsem uchvácena pohledem na to, co příroda vytvořila. Kolem dokola se rozprostírají zázračné seskupení masivních uměleckých sousoší, jsem jako u vytržení. Fascinace z přírodní scenérie je permanentní. Dnešní den jsem zasvětila pouhému pozorování naturistických výjevů, které způsobují odlišné vnímání dimenzí lidství a přírodní tvorby.


Přiznám se bez mučení, že jsem oněměla v úžasu a dostala se do prazvláštního transu. Jakékoliv popisy zdejšího prostoru jsou naprosto plytké a nezáživné, tady se člověk musí vyskytnout osobně. Nelze sdílet to, co je slovy nepopsatelné, snad alespoň fotografie přiblíží skutečnost a mocnost jedinečného prostředí.


I když jsem se oddala nicnedělání, den byl neskutečně výživný a strávit všechny postřehy a zážitky vyžaduje značné úsilí. Místní obyvatelé jsou obdivuhodně činorodí, zrovna je senoseč a úrody obilí nosí na zádech a suší je na střechách svých obydlí, musí se připravit na krutou zimu, kdy se zde brodí až po kolena ve sněhu.

Družím se s místními a pozoruji výrobu cihel, příprava je podobná jako by zadělávali na těsto, smíchají silniční prach s vodou a tento maglajz pak navrství do obdelníkových forem a slunce tady žhne tak mocně, že je vypálí naprosto přirozeně přírodně. Samovýroba všeho je zde naprosto dokonalá, lidé mají ruce, nohy a dokáží si vyrobit či sestrojit vše, co k životu potřebují, mohli bychom se od nich učit!


Po setmění bábrlinky sedí v okně a pokřikují na sebe, mají své interaktivní zprávy a sociální síť je přirozená a živá. Napadá mě, jak bychom si více života užili, kdybychom se tak přátelsky družili i my na západě…


Dokonalé ukončení dnešního dne zprostředkuje měsíc v úplňku. Pozorování východu měsíce v super kvalitě (supermoon.-) je neopakovatelné. Na horizontu se tyčí himalájské velehory a sněhobílá měsíční záře intenzivně ozařuje prostory mezi n