top of page

Svatá dobroto, děkuji za všechno!


V horách nepromeškám jediný východ slunce, na průzračném himalájském nebi se stále třpytí hvězdy. Jsou jako vznešené diamanty poseté po celém horizontu, a jejich čistoskvoucí jas mám nadosah ruky. Stoupám vzhůru na spanilou horu, kde trůní posvátná gompa i meditační centrum budhistického kláštera. Dnešní ráno je obzvláště speciální, měsíc ve fázi super úplňku osvětluje pěšinku a vedeme mne neslyšně nahoru. Všude, kde dohléhnu, se rozprostírá končina, naprostá měsíční krajina, vyprahlá, pustá, ale nesmírně krásná.


Usadím se na špičce hory a sleduji, co se bude dít. Vnímám smyslně všechny doteky nastávajícího dne. Něha se tetelí ze všeobjímajících mraků. Když se probouzejí hory tak zpívají neslyšnou sonátu matky přírody a celého všehovšenstva. Modlitební vlaječky udávají rytmus a tóninu volí ptáčci zpěváčci švitořící radostně za rozbřesku.


Hluboká poklona patří vycházejícímu slunci, jehož houževnatost postupně zahřívá každý kout Země a povzbuzuje zapadlá semínka k rozpuku, v nichž klíčí nová naděje, že nezlomná vůle vyroste a přemůže vše. Nový den začíná neobyčejnými přísliby rozdmýchanými v povětří a je zřejmé, že všechny snahy a změny mají dnes šanci na vyslyšení.


Se zatajeným dechem pozoruji nepochopitelnou záhadu, sluníčko se ještě povaluje ospale hluboko za horizontem hor, ale protější strana je už ozářená a probuzená do nového rána. Tento tajuplný efekt cloumá mou zvědavostí. Je to snad odlesk zářících paprsků od nebeské pláně? Jako zrcadlo odráží božské světlo mnohem dříve než se vyklube viditelně zpoza masivních panoramat. Odraz východu na stráních západu. Těžko pochopitelné přírodní úkazy mě očarují. Krčím rameny, už dávno nepotřebuji vysvětlení, přijímám dané tak jak je, vše se odvíjí podle univerzálního řádu a odpovědi se zračí mezi nebem a zemí.


Svatá dobroto, děkuji za všechno!


Zaplavuje mne neskutečný pocit vděčnosti a hlubokomyslná pokora se rozplývá v každé buňce mého těla. Tyto nesmírně procítěné okamžiky jsou absolutní, nezapomenutelné a uhrančivé. Skláním se před zázraky prachobyčejného životního cyklu, zrodu, proměny a přeměny v probuzení a odcházení. Docházím k pokorné vděčnosti k životní pouti.


bottom of page