Noční můry z toalety


Dobývám se do dřevěné kadibudky a zevnitř se ozve česky: „Obsazeno."

Na tom by nebylo nic divného, kdybych se nenacházela ve výšinách indických Himalájí, přesně ve výšce 4 200 metrů nad mořem;-) Takové překvapení mě vždy rozpustile rozesmějí. Díky neznámé slečně z České republiky mám aspoň poutavý úvod, protože „turecké záchody” a vykonavání potřeby v Indii je kapitola sama pro sebe.

Pokud jste přecitlivělí a nemáte rádi impertinentní témata, už prosím dále nečtěte!


Uvědomte si, že se nacházím v zemi třetího světa, kde hygiena je pro mnohé velká neznámá, z čehož vyplývá, že na Cestách se setkávám s tím, co jsem ještě na západě nazažila. Ale bohužel, pokud pijete a jíte, tak se návštěvě toalety nevyhnete, to máme všichni společné, a tudíž cítím morální povinnost vás připravit na všechno, abyste hned po přistání neutrpěli mentálně kulturní šok. Prevence psychické odolnosti je zde namístě.


Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše, samozřejmě záměrně vynechám popis „exluzivních” WC v hotelích, restauracích či na letišti, ale jakmile opustíte tyto civilizované prostory, není jiného zbytí než se odhodlat k návštěvě veřejné toalety. Pokud se odvážíte vstoupit dovnitř, doporučuji nejlépe se zavřenýma očima, protože se může klidně stát, že vám vypadnou z důlků, když uvidíte tu nechutnou standardní spoušť. Nedívejte se vlevo vpravo, jen se soustřeďte na to jedno a bleskurychle se snažte evakuovat ze zamořeného prostoru co nejříve.

Bez újmy přežijete jedině, když máte s sebou plynovou masku. Jestliže tento módní výstřelek nevlastníte, pak vám dobře radím, používejte hygienickou roušku či si mocně omotejte ústa i nos šátkem, abyste místním pachem neomdleli a neskouleli se do otvoru v zemi (sedací záchody tady na výjimky neexistují). Neváhejte a ucpěte si nosní dírky klamerkou (kolíčkem na prádlo), kterou lze zcela adekvátně nahradit špunty do uší či tampóny. Dýchejte výhradně ústy, jinak hrozí, že si ještě dříve vyprázdníte žaludek zvracením díky nedefinovanému odéru.


Už teď jste získali bobříka odvahy za to, že jste vkročili dovnitř, ale neklesejte na mysli, k závěrečným fanfárám máte ještě daleko. Překonali jste sice prvotní útrapy, ale mějte se na pozoru a neuklouzněte na keramické desce, protože hrozí, že se vaše noha se nechtěně zaboří do zakaleného prostoru. Neušklíbejte se, tyto triviální pohyby mnohdy vyžadují dovednosti zručného artisty. Moč je nepříjemně kluzká, stejně jako každá jiná tekutina:-).


Samozřejmě keramické sedací mísy jsou povětšině luxusem, který nemají domácí ani ve svých příbytcích, natož aby se vyskytovaly u prachobyčejné cesty. To znamená, že (jste-li žena) vykonáváte potřebu v podřepu, pokud máte natrénován sje