top of page

Nomádem ano či ne:-?


Idylka na pobřeží Tasmánského moře

Po očku sleduji internet, jak se zde rozmáhá enkláva současných „moderních nomádů”, kteří se honosí různorodými tituly a zvučnými názvy a postují provokativně ležérní fotografie, aby nalákali na své programy nové klienty. Nic proti ničemu, všem to přeju, ale jestli podléháte záchvatům závisti či zlosti, že je pondělí a vy po víkendovém lebedění musíte znovu do pracovního procesu a oni se rochní na pláži, zatímco vy se lopotíte z práce do práce v rutinním kolotoči povinností a odnevidím donevidím propadáte hysterii, že nic nestíháte a sedíte ve vydýchané kanceláři, tak vás s přehledem vyvedu z omylu. Mnohdy není co závidět a neměli bychom se nechat ošálit iluzí romantické scenérie, i ta po nějaké době zevšední a vybledne.


Mořská pobřeží mají nesporně pro nás Čechy vůni exotiky, protože s lokalizací naší republiky v Srdci Evropy jsme jako neplavci, což je ovšem pouhé metaforické přirovnání. A přirozeně, čeho se nám nedostává, po tom automaticky prahneme. Plaveme rádi a nejraději se koupeme ve vlastním potu úspěchů nikoliv neúspěchů podle toho, jak se naše záměry a plány vydaří.


Novodobý trend “podnikání z pláže” zní sice krásně, můžete celý den chodit v plavkách, zavinutí v pareu či sarongu (šátek z Bali nahrazující oblečení) či rozevlátých šatičkách a v žabkách (staromódní označení pro flip-flopy) nebo úplně bosí, akorát to má jednu nevýhodu a to tu, že máte písek úplně všude, a když říkám úplně všude, tak myslím úplně VŠUDE!!! Přijde mi k smíchu, jak všechna PRO mají svá PROTI, jako že ryba má kosti, psi blechy a moře vlny.


Znám pár lidí, co měli „ty koule”, aby se přemístili a založili vlastní byznysy na území omývané světovými oceány, ať už to jsou potápěčská centra či surfařské základny nebo gurmánské pohostinství i ubytovací komplexy a věřte nebo ne, i když vše zní nadmíru vznešeně a vzdušně, nenechte se mýlit, všude chleba o dvou kůrkách. Nikdy není nic jednoduché, jak na první pohled vypadá. I kovářova kobyla chodí bosa.-).


Ovšem novodobí „pracovní kočovnící” mají životní styl odlišný, nic je neváže k jednomu místu, mohou si volit destinace podle situace, rozmaru či počasí anebo jak se vyspí:-). Ale i oni si v cizině vystojí svoje, to mi věřte! Například to, že vás zaživa vysávají komáři o velikosti mouchy nebo že padáte únavou díky přehřátí z teplotních rekordů či nepříjemné vlhkosti vzduchu na něž naše těla nejsou zvyklá jsou prostá fakta, která nikdo neudává.

Je sice nasnadě, že se všem nástrahám a dehydratacím organismu můžete spolehlivě vyhnout dodržováním pitného režimu a zdravého životního stylu, vždyť prostředí je úžasné, čerstvě voňavý vzduch proudí organismem a okysličuje smysly, na něž jste už dávno zapomněli. Pestrá strava ve většině případů organická a denní přísun tropického ovoce je bonusem a znovu obnovená vitalita je nesporná konkurenční výhoda.

Nemusíte kupovat oblečení na čtyři roční období ani platit nehorázné účty za topení, to vše jsou nesporné klady, ale když se podíváte pod pokličku skutečné reality, tak není moc co závidět. Pozlátko je jako zlaté prasátko, není zaručeno, že ho člověk spatří na vlastní kůži.


Svědomití světoběžníci neponechají nic náhodě a nechávají si aplikovat všechna možná očkování, jež jsou nezbytná pro zvolená území. Hepatitis A, B, žlutá zimnice, břišní tyfus, cholera, tetanovka jsou základními předpoklady pro odhodlání se k pobytu v různých zákoutích naší planety. Ovšem ne na všechno existují léky a prevence. Místo chřipky můžete chytnout horečku dengue (virus, ktery napadá organismus po komářím štípnutí, doposavad je to neléčitelná choroba, na niž neexistují medikamenty a může být až fatální). Oproti tomu malárii mužete předcházet užíváním léků, ale to svinstvo, co je v nich obsažené vaše tělo ochromí na několik měsíců a má devastující následky na lidské orgány.


Uvědomte si, že nemůžete vyrazit ven bez pokrývky hlavy a slunečních brýlí, musíte na sebe neustále patlat krém na opalování, nejlépe s vysokým ochranným faktorem, protože rakovina kůže je hrozba jako každá jiná. Musíte si hlídat, kam šlapete, zda se po zemi neplíží nějaký aligátor či jedovatý had netrůní překvapivě v záchodové míse. Líbezné cvrkotání cikád už po několika měsících nemůžete ani vystát a jste alergičtí na všechnu zvířecí havěť či na pavouky, kteří mají rozměry vaší ruky. A švábi jsou jako mouchy, naprosto běžní společníci vašeho obydlí.


Jste-li stateční, a proti všem přírodním elementům imunní, jsou vaše předpoklady pro žití na pláži dokonalé. Ale přesto se ze systému úplně nevymaníte, musíte si stále platit zdravotní pojištění a k tomu navíc cestovní pojištění, podávat daňová přiznání, vyřizovat mezinárodní řidičské průkazy a řešit vízové povinnosti, což je kapitola sama pro sebe. A pokud pracujete na dálku a jste odkázáni na internetové připojení, tak pak výpadky elektřiny, (jež jsou na ostrovech velice časté) jsou každodenně vašimi nočními můrami.


To je jen ve zkratce vše, co mě napadlo dodat k novodobému trendu. Bezesporu tento záviděníhodný životní styl může být lákadlem pro mnohé, má svá pozitiva a dotyčný si ho může náležitě vychutnat, protože je svým pánem, nemusí dodržovat pravidla docházky a kódy oblékání. Vyskytuje se tam, kde je mu příjemně, kde se cítí dokonale pohodlně a kde mu to vyhovuje. Pro mnohé je tato volnomyšlenkářská vize snem a sny se mají plnit, ale také realizovat, aby člověk zjistil, zda by ho tento životní styl opravdu napňoval a uspokojoval. Otestuje si sám sebe a své schopnosti, zda je dostatečně statečný ustát všechny nástrahy a strávit odlišné kulturní rozdíly, zadaptovat se na místní podmínky a zpracovat mentálně odlišnou životní úroveň. Nejeden z nomádů se musí mnohdy vyrovnat s pocity osamělosti či nepatřičnosti, pokud se nezabydlí v cizině s rodinou či partnerem, nebo v kruhu spřízněné komunity.


Pokud si i vy pohráváte s myšlenkou, že dáte výpověď a odletíte na přepychové pobřeží a tam si budete v houpací síti chytat lelky a užívat si přepychového nicnedělání, jen si to vyzkoušejte, tipuji, že vás to bude bavit pouhých několik dnů, protože pokud neděláte to, co vás baví, nemůžete dosáhnout nikdy úplného štěstí ani vnitřního naplnění, takové vzácné poklady na žádné z pláží nenajdete, to vám garantuji. A najít smysluplný projekt, jenž má naději na úspěch a udržet ho několik let při životě, stojí veliké úsilí a jen někteří mají to štěstí, že mají tolerantní zaměstnavatele či štědré sponzory, zajišťující pravidelné příjmy na dostačující živobytí.

Ale všechno jde, když se chce, a záleží jen na vás, jak si svůj záměr nadefinujete. Zda jste schopni vymanit se z pasivity a z nekonečné množiny neznámých vytvořit si život plný kreativních aktivit a vlastním přičiněním vykonávat něco důležitého a bohulibého, pro společnost prospěšného, což jsou klíčové předpoklady k vytvoření přidané hodnoty bytí a tvoření, koeficientu úspěšnosti následování vlastního údělu. Jestli to, pro co jste se rozhodli má uvědomělou podstatu a opravdu stojí za výdej energií, váš život tudíž povznáší a má tudíž hlubší smysl.


Snažila jsem se zhmotnit povědomí o novodobých trendech, pojmenovat jejich klady i zápory a bez přikrášlování odkrýt závoj neznalosti podmínek v cizích krajích. Všechno na světě má samozřejmě různé úhly pohledů, jako i mince má dvě různé strany a člověk, pokud následuje vlastní talenty a dary a je strůjcem osobního příběhu, nemusí zrovna ležet na pláži, aby odhalil svá poslání a obohacoval druhé svou přítomností a moudrostí.


Mějte se krásně, mávám (z pláže:-).bottom of page