O čem je jóga doopravdy?


Noví učitelé jógy s pivama za zády

Goa se na několik let stala mekkou jógy, nejenže láká svým příjemným letním počasím a pohostinným mořským pobřežím davy západních turistů toužící najít útočiště před nevlídností paní zimy, ale je především útulným zázemím pro náruživé praktikanty této odvěké filosofie a disciplinovaného cvičení vedoucí ke sladění těla i mysli v jeden vědomý a celistvě fungující celek.


Hloubka a významy jógy jsou bezbřehé a není třeba se o nich více rozepisovat, ale je nasnadě, že jóga světem vládne a neodmyslitelně se zaklínila mezi největší byznysy současnosti. Což je trochu škoda, protože pravý význam této odvěké bohulibé metody, pro niž je rodištěm právě Indie, pomalu vyprchává a oduševnělá podstata mizí do neznáma. Rapidně rychle se stává megatovárnou na peníze.


Ovšem o čem je jóga doopravdy…???

O hledání pravdy:-).

Podle mého názoru je o disciplíně, řádu a hledání pravé podstaty bytí a propojení svého já s existenciální přítomností vlastní osobnosti.


Je úsměvné, že každý druhý chce být nyní instruktorem jógy, tyto praktické záměry jsou ovšem velice chvályhodné, protože lidské ambice vedou k duševnímu rozvoji a můžou postupem času ruku v ruce s přeměnou vědomého žití a uvědomění si vlastní odpovědnosti vůči společnosti vést k radikální změně a ozdravení dnešní mentálně zdevastované populace.


Proto je velice zábavné sledovat, jak novopečení certifikovaní učitelé jógy jsou okázale neupřímní ke svému okolí, když při focení na své závěrečné ceremonii pečlivě až úzkostlivě schovávají za svá záda lahve s pivama.


Je politováníhodné, že si nedovolí přiznat, že si pořádný drink za své vynaložené úsilí zaslouží. Vždyť měsíc dřeli a cvičili, učili se do úmoru, nehledě na finanční obnos, jenž do sebe investovali. Z doslechu vím, že není neobvyklé, když pár lidí ze skupiny pod informační náloží o anatomii, filosofii, dechových cvičeních i akrobatických pozicích zkolabuje či vzdá úplně, protože je to nad jejich síly psychické či fyzické.