Holi na vlastní kůži


Barevná jako kraslice, ať žje Holi!!!

Světově proslulý Holi festival, jehož podstatou je vítání jara, je jednoznačně rozpustilá pestrobarevná taškařice. Láska je v popředí tohoto spontánního dovádění a symbolizuje láskyplné city v té nejčistější podobě, akorát ji slavící projevují prazvláštním způsobem:-). Všichni na sebe hází plné hrsti barevné směsi, čím barevnější a sytější, tím samozřejmě lepší.

Jedinci i davy propadají neskonalé euforii veselí, jsou báječně naladění a hrají všemi barvami:-).

Představte si, že na severu Indie v regionu Braj tyto radovánky trvají celý týden a jeden den mají ženy právo vzít na muže hole a symbolicky jim vyprášit kožichy! Ti se ovšem chytře ukrývají pod ochrannými štíty.


Holi v Indii je něco podobného jako Velikonoce v Čechách. Mám na mysli tu prapodivnou tradici s karabáčem, mrskání žen i dívek roztodivnými způsoby a polívání vodou, za což si ještě “násilníci” mužského pohlaví odnesou výslužku, a ti plnoletí hrknou na madle nespočet panáčků.

Podle mne je Holi něco obdobného v bledě modrém, tedy ne doslovně, protože tento speciální den se barvami jen hemží, růžová, červená, žlutá, oranžová, zelená, modrá, tyrkysová a nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena, bohatý či chudý, místní nebo cizinec. Od nejmenšího dítě až po nemohoucí staříky se všichni navzájem zmalují od hlavy až k patě a nikoli obrazně, ale doslova a dopísmene. Takže na konci dne jste jako živá pochodující kraslice:-).


Barvy jsou opravdu unikátní, až oči přecházejí, umělci a malíři se při této příležitosti vyřádí nejvíce, stejně jako fotografové. Místní originální zábava je neuvěřitelnou fotogenickou lahůdkou, obličeje i těla jsou pohyblivá plátna, radost pohledět a nestačíte ani mačkat spoušť při pohledu na tu nepopsatelně barevnou spoušť:-).


Vycházet v ten den je jen na vlastní nebezpečí a bez nabité vodní pistole s pořádnou směsicí a kilovými zásobami prášné nábojnice je neuváženost. Tyto boje jsou skotačivé, bezbolestné, ale náležitě viditelné, které ze sebe jen tak nesmyjete. Je úchvatné sledovat, s jakým zapálením a vášní se navzájem piplají. Obřad probíhá následovně: naplní si hrsti barevného pudru a vrhnou se na vybranou oběť, jež drží pokorně jako beránek a neuhýbá. Nejprve dokonale zušlechtí obličej, takže dotyčný má na několik dní permanentní různobarevný make up. Pak hojnou dávku vsypou do vlasů a nezůstane ušetřeno ani oblečení. A následně se láskyplně, přátelsky obejmou a popřejou si vřele “Happy Holi”. Nádherná podívaná, až dojímavá. Pokud si lidé navzájem projevují lásku a líbají se, tak už to nejsou pusinky, ale “toxinky”:-).


Z tohoto pohledu není