top of page

Holi na vlastní kůži


Barevná jako kraslice, ať žje Holi!!!

Světově proslulý Holi festival, jehož podstatou je vítání jara, je jednoznačně rozpustilá pestrobarevná taškařice. Láska je v popředí tohoto spontánního dovádění a symbolizuje láskyplné city v té nejčistější podobě, akorát ji slavící projevují prazvláštním způsobem:-). Všichni na sebe hází plné hrsti barevné směsi, čím barevnější a sytější, tím samozřejmě lepší.

Jedinci i davy propadají neskonalé euforii veselí, jsou báječně naladění a hrají všemi barvami:-).

Představte si, že na severu Indie v regionu Braj tyto radovánky trvají celý týden a jeden den mají ženy právo vzít na muže hole a symbolicky jim vyprášit kožichy! Ti se ovšem chytře ukrývají pod ochrannými štíty.


Holi v Indii je něco podobného jako Velikonoce v Čechách. Mám na mysli tu prapodivnou tradici s karabáčem, mrskání žen i dívek roztodivnými způsoby a polívání vodou, za což si ještě “násilníci” mužského pohlaví odnesou výslužku, a ti plnoletí hrknou na madle nespočet panáčků.

Podle mne je Holi něco obdobného v bledě modrém, tedy ne doslovně, protože tento speciální den se barvami jen hemží, růžová, červená, žlutá, oranžová, zelená, modrá, tyrkysová a nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena, bohatý či chudý, místní nebo cizinec. Od nejmenšího dítě až po nemohoucí staříky se všichni navzájem zmalují od hlavy až k patě a nikoli obrazně, ale doslova a dopísmene. Takže na konci dne jste jako živá pochodující kraslice:-).


Barvy jsou opravdu unikátní, až oči přecházejí, umělci a malíři se při této příležitosti vyřádí nejvíce, stejně jako fotografové. Místní originální zábava je neuvěřitelnou fotogenickou lahůdkou, obličeje i těla jsou pohyblivá plátna, radost pohledět a nestačíte ani mačkat spoušť při pohledu na tu nepopsatelně barevnou spoušť:-).


Vycházet v ten den je jen na vlastní nebezpečí a bez nabité vodní pistole s pořádnou směsicí a kilovými zásobami prášné nábojnice je neuváženost. Tyto boje jsou skotačivé, bezbolestné, ale náležitě viditelné, které ze sebe jen tak nesmyjete. Je úchvatné sledovat, s jakým zapálením a vášní se navzájem piplají. Obřad probíhá následovně: naplní si hrsti barevného pudru a vrhnou se na vybranou oběť, jež drží pokorně jako beránek a neuhýbá. Nejprve dokonale zušlechtí obličej, takže dotyčný má na několik dní permanentní různobarevný make up. Pak hojnou dávku vsypou do vlasů a nezůstane ušetřeno ani oblečení. A následně se láskyplně, přátelsky obejmou a popřejou si vřele “Happy Holi”. Nádherná podívaná, až dojímavá. Pokud si lidé navzájem projevují lásku a líbají se, tak už to nejsou pusinky, ale “toxinky”:-).


Z tohoto pohledu není festival ekologicky vznešený, právě naopak, je to spíše taková neekologická pohroma, protože se ze ten den nakazí toxicky jídlo, voda, je to hrůza. Hrozí alergie kůže, rozdrážněná ústní sluznice, oční záněty atd. Ale jak se říká, každá sranda něco stojí.

A jako vždy, co je zdraví škodlivé, je u většinové populace nejvíce oblíbené, a proto není divu, že tato masová, barevná extravagance je už populární všude na světě. Jako duhově syntetická epidemie propuká pravidelně na každém kontinentě.


Festival má ovšem své zdůvodnění v historii. Traduje se, že hinduistický bůžek Krišna, který měl tmavě modrou barvu kůže poté, co ho jako dítě nakojil démon otráveným mlékem, se styděl za své vzezření, přičemž byl beznadějně zamilovaný do Radhy a nevěděl si se svými city rady a zároveň se bál, že nebudou opětovány. Byl natolik zkroušený, že se jeho matka nemohla více dívat na jeho trápení a vyzvala ho, aby šel za svou vyvolenou a obarvil jí obličej jakoukoliv barvou. On ji uposlechl a od té doby byli svoji. Jak prosté řešení, lásce ani barvy nevadí:-).


Věhlasný svátek se světí a slaví mezi Hinduisty (hlavně v Indii a Nepálu). Každý rok připadne na jiné datum, protože se jeho konání odvíjí podle úplňku měsíce.

Ve své spirituální hloubce znázorňuje výhru dobra nad zlem, odpuštění a znovuobnovení zpřetrhaných přátelství, nových počátků a nastolení harmonie ve společnosti pomocí tradičních rituálů. Paradoxně podtextem oslavy je očištění se z emocionálního znečištění minulosti a přitom se takto každoročně toxicky přiotráví:-).


Zúčastníte-li se někdy podobného dovádění, doporučuji mít na sobě ty nestarší hadříky, které pak jednoduše vyhodíte. Obličej si nejlépe ochráníte hutnou vrstvou make-upu a vlasy a tělo doporučuji naolejovat, takže vše jde snadněji smýt. Pokrývka hlavy, sluneční brýle a filtrační masky jsou nezbytné propriety. Nebuďte naivní, nikdo nevyvázne čistý a nepošpiněný, ale zato se vyřádíte jako malé děti:-).

Hezky si to užijte!!!


bottom of page