Medúzy na pláži i v moři


Obří medúzy jsou jako vodní kopřivy


Moře je tak mírumilovné a čiré, osvěžující a povzbudivé. Připadám si jako v ráji. Dlouhá bílá pláž je přívětivým místem k zapomenutí starostí s rozjímání v prosté přítomnosti. Plavu, plovu, nechávám se nadnášet vlnama, blbnu jako malá holka, která neřeší co ji čeká v budoucnosti.


Moře je oduševnělá plocha, která dává, plodí s radostí sobě vlastní. Vyživuje korálové útesy, řasy, krmí mořské živočichy i lidi. Mořské plochy jsou dobrosrdečně laskavé svou bezbřehou spravedlností. Ale někdy vlastní pošetilostí či agresivní rozbouřeností natropí neplechy a vezme životy.

Vlnobití, víry, bůh ví, proč se zlobí...

Je jako my, myslící bytosti, které své činny mnohdy nedomyslí;-). Ubližuje záměrně či nevědomě? To nikdy nikdo nezjistí.

Zírám na tu kouzelně klidnou, blankytně modrou hladinu splývajíci s horizontem nebe. Je nádherně. Rajský klid a božský klid. Když slyším usedavý dětský ryk.

Tatínek nese v náručí svou šestiletou holčičku a ta pláče, kvílí jako by ji na nože brali. Už mi to zapaluje, ach ty nechutné nedůstojné medúzy, které svými chapadly útočí na bezbranné lidské osoby.


Hysterický pláč z palčivé bolesti je slovy nepopsatelný. Víte, jak to pálí, když vás popálí kopřivy a dotek medúzy je milionkrát bolestivější. Kůže pálí jako když hoří, celé tělo se chvěje v záchvatech bolestné agónie. Nejlepším medikamentem na popáleniny od medúzy je ocet. Polít zasažené místo a zatnout zuby než bolest povolí. A pak to ještě nejakou dobu svědí a nechutně bolí.

A tušíte, čím se tyto podvodní kopřivy mimojiné živí? Plasty co pozřou v moři!

A sledujte, jak jsou vyžrané a neskutečně obří, neřku-li obézní!!! Vždyť jsou větší než jídelní talíře!

A jsme to my, kdo je krmí, protože je ládujeme odpadky a zanecháváme po sobě svinstvo v moři.

Ano, vím, neukazuji prstem na vás ani na sebe, skoro všichni jsme nevinní, ovšem společenská odpovednost je globální...