Cestovatelé romantici mají misi


Cestovatelé romantici ještě žijí

Ronda je bezpochybně romantická. Je zasazena do horské plošiny. Toto impozantní město je jako kamenný dort na skále, zdobený bělostnými domy a paláci. Je rozřízlé na dvě poloviny stometrovou strží Tajo. Skvostný most Puente Nuevo se klene nad řekou Gaudalevín. Ronda je kolébka koridy, právě zde se z původního matadora na koni stal pěšák zápasící s býkem ze země (i když to mi romantické nepřipadá vůbec, podle mě je to fujtajblová zábava, ale je to chlouba Španělska;-(.


Ronda je perla. Andalůský klenot, který každoročně rozezvučí a rozradostní milióny duší. Nedivím se Rilkemu, Wellesovi ani Hemingwayovi, že se tady rozplývali nad zdejšími krásami.

A proto vycházím časně z rána, abych byla čerstvá a den ještě neukousnutý turistama;-). Abych nepřišla o vzácně starožitné momenty, jež se mi vryjí do hlavy. Policajt stojí pod obsypaným pomerančovníkem a hlídá pořádek města. Popelář s pětilitrovým kanistrem a balíkem granulí krmí potulné kočky v parku a ony jsou viditelně jeho oddané přítelkyně. Starý pán sedí osamocený na náměstí a poslouchá odbíjet zvony. Sluníčko zapouští první paprsky do dlažby a stíny noci z ulic mizí.

Stojím před tabulí „Viajeros Romanticos" a bedlivě studuji detaily. Toto sousloví se mi líbí, patrně jako všem těm návštěvníkům z Japonska a Číny, kteří milují historii.

Cestovatelé romantici měli misi. Uchovat dědictví a tradice a i přes zásahy industrializace promovat místa, která doposavad působí jako ráj na zemi. Žádná klišé nevadí, když to tak člověk cítí;-). Senzační vnímání poskytují právě dochované elementy, jež dokazují, jak vyspělí a oduševnělí byli lidi už v minulých stoletích. Romantika je zde cítit při každém kroku a číhá na každém rohu;-))).

Podle sebe soudím tebe a tak se nebojím tvrdit, že „Romantičtí cestovatelé" ještě nevymřeli, oni to stále vidí, slyší a cítí...

To kouzlo a magicky pitoreskní maličkosti, jež se nezapomenutelně vryjí do jejich srdcí❤️❤️❤️ Romantika přežije všechna staletí i generace světa, tím jsem si jistá😘😘😘


PS. Kupodivu ani Wikipedia tento pojem (Romantic Travellers) nezná...;-))). Ale hlavní je, že ho znám já, tralala


18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše