Uklízecí etudy na pláži

April 7, 2016

 

Každý den už několik měsíců sleduji uklízecí etudy probíhající na pláži. Čilé dámy s metličkou a proutěným košem křižují bílý písek dlouhatánánské pláže tam i zpět a neúnavně se shýbají pro cokoli, co na pláž nepatří. Náležitě udržují pořádek na obecním prostranství a své povolání mají jako poslání. Jinak si to nedokážu vysvětlit, protože to, s jakým entusiasmem a elegancí vykonávají pravidelné úklidy je dechberoucí. A úsměvy zdobí jejich osmahlé obličeje denně, i když za svou plážovou robotu dostanou zaplaceno pramálo. Už proto bychom se měli zdržet jakéhokoliv zatěžování kouzelného pobřeží a nezanechávat za sebou smetí. Nám to nic neudělá, když ho odneseme a vyhodíme na patřičných místech, protože když to neuděláme, pak ho na svých hřbetech odnášejí tyto věkem pokročilé paní uklízečky. Je to smutný pohled, když se jim v tropické sluneční výhni podlamují kolena pod náloží sklenic od piva a dalších alkoholových opiátů, které pro prohýřené noci za sebou zanechali účastníci plážových mejdanů. Faktem je, že šest popelnic na třech kilometrech pláže nestačí a odpadkové koše v Indii jsou stále hudbou budoucnosti, ale když si uvědomíme, kolik jim ušetříme práce, tak jistě rádi s sebou těch pár obalů či plastových lahví odneseme.

 

Jsem prostě uchvácena pohledem jak dokonale profesionálně probíhá pod jejich dozorem očista pláže. Na sobě mají slušivé uniformy a každá jinou pokrývku hlavy, aby nepodlehly slunečnímu žáru. Holýma ruka sbírají ještě teplá kraví lejna a první, co ráno udělají, že stáda krav vyženou z pláže, aby nerušily rajskou pohodu přímořského letoviska. Trvá jim hodiny, než přejdou z jednoho konce na druhý a pak zase zpět. Své propriety mají svázany v uzlíčku za zády a vypadají jako člověčí mravenečníci, kteří mají naditý dvojitý zadeček. Jsou velmi roztomilé a srdečné a zanechávají za sebou jen úhledné písečné podloží pro další narušitele a odpadkové barbary. Jsem moc vděčná, že mi takto spontánně pózovaly, byly potěšeny, že si jejich práce někdo váží. 

 

Tento útržek z mého deníkového záznamu je děkovným vyznáním za jejich úslužnost a svědomitost a pro nás turisty i návštěvníky výzva, abychom byli ohleduplní a náležitě uvědomělí, jen tak si vychutnáme dokonalost prostředí a zabezpečíme útulnost nádherných míst naší planety:-).

 

 

 

Please reload

© 2016 - 2020 SAMA NA CESTÁCH ओं♡♫

návštěvníků

  • b-facebook
  • YouTube - Black Circle
  • Twitter Round
  • Instagram Black Round