Projevy milující laskavosti k bližnímu svému

Ani zemětřesení děti o úsměvy nepřipraví

Pronásleduje mě silné uvědomění si faktu, že neštěstí s katastrofickými následky není o nás, co se vracíme hurónsky zpět do bezpečí západního světa, zázemí svých rodin, luxusu splachovacích záchodů i teplých sprch, ale především o těch, které tam necháváme za sebou… V beznaději, bez vyhlídky na lepší zítřky. Vždyť oni tam nemají žádné zásoby jídla, tekoucí vodu, nemocnice, natož léky a cesta, která je spojuje s civilizací na dlouhé měsíce zmizela z mapy světa. Místní jsou odkázani jen na pomoc shůry, zda přiletí helikoptéra s humanitární pomocí. Ale kdy a na jak dlouho tato dodávka vystačí pro celou vesnici?


Jak zemětřesení zasáhlo vesnici Lho a její obyvatele je shrnuto v autentickém záznamu, který můžete shlédnout na: https://youtu.be/W6mgI3Bgei8.


Záběry v upoutávce umocňující naše vnímaní skutečnosti jsem natáčela se souhlasem místní komunity třetí den po neštěstí s čistým záměrem pomoci dané oblasti. Přibližují veřejnosti bezprostřední následky kruté katastrofy a pevně věřím, že pomohou otevřít lidská nitra a nastavit pomocné ruce směřující přímo k postiženým přírodním neštěstím. Domorodci byli velice vstřícní v naději, že jim pomůžeme. Byli ochotni poskytnout mi i rozhovory, ale museli jsme se rychle vrátit na bezpečné místo, protože hrozily další záchvěvy a otřesy.


Během několika měsíců tato bezbřehá tragédie, která se v Nepálu odehrála, vyšuměla z pozornosti veřejnosti, zmizela z televizních obrazovek hlavních vysílacích časů i titulků novinových článků, ale její následky - bída a nouze budou provázet osudy Nepálců ještě několik let či desetiletí, než se obnoví jejich životaschopnost příjmů a životy se navrátí do normálních kolejí. Vždyť oni přišli o to nejcennější - o své kulturní dědictví a národní poklady, jež po staletí lákaly davy turistů. Postupem času společnost zapomene a nahradí ji aktuální katastrofy, musíme si ale uvědomit fakt, že když se nyní zastaví příliv turistického ruchu, nebudou mít místní na dlouhé roky žádnou obživu.

Jeden z průvodců se mi hned po neštěstí svěřil, že více jak milion lidí pracujících v turistickém ruchu přišlo o práci nejméně na pět měsíců, protože 90 % rezervovaných zájezdů a treků bylo okamžitě po zemětřesení zrušeno. Bohužel se to týkalo i jeho.


Jak se říká, vše zlé je k n