top of page

Vzpomínky na 17. listopad 1989


17. listopad a Havel na Hrad


17.LISTOPAD - JE TO BOŽÍ, KDYŽ NA BALI SLYŠÍM „HAVEL NA HRAD"


Potkala jsem tady Spřízněnou Duši. Sestru. Je zo Slovenska, takže jsme taková Czechoslovakia dvojka;-))). (Totiž ještě stále, i když už je to 25 let, co se naše hranice rozdělily, lidé neví, kde Česká republika leží a tak stále ten název používají. Československo sice zmizelo nadobro z mapy, ale né z paměti lidí;-).


Vydaly jsme se spolu do Ubudu a obě cítíme, jak to tady energeticky tepe. Máme sraz se známým, který byl jednu dobu ústřední postavou v Green School. Umí česky „ahoj a díky" a myslím, že tato slova zná ve všech jazycích celého světa. Je to performer, showman a sám o sobě říká, že je "party monkey", protože uvádí akce, zpívá a je prostě mluvka.


Večeříme. Je skvělé, jak Ben vzpomíná na své mládí a jak studoval v Číně historii a když odjel na prázdniny zpět do Ameriky, tak tam byl ten masakr se studenty (Square protest), puč, v němž o život přišlo hodně mladých lidí a on byl smutný, že tam není, že jako historik není u událostí, které se zapíší do dějin. Samozřejmě rodiče byli šťastní, že je v rodné zemi. A pak se odstěhovali do Evropy a tam začala padat berlínská zeď a s ní ruku v ruce všechny ty revoluce a převraty ve východní části.


Oči mu září, byl v Praze se sestrou osobně u toho, když lidé zvonili v listopadu klíčema na náměstí. Spontánně vykřikne:„Havel na Hrad!" A „občanské fórum", vzpomíná na projev Dubčeka a zmíní i Husáka. A já mám husí kůži až na kotníkách, jak to stále prožívá. Je to Amík z Manhattanu, ale je vidět, že srdce má velké a proevropské;-))).


Díky Bene, je skvělé, že tyto vrcholné momenty svobody mi na Bali někdo připomene🙏🙏🙏


bottom of page