top of page

Top 10 - Tipy pro singl cestovatelky


Mys dobré naděje - ten psychice vždy prospěje


Až se konečně rozhoupete a vypravíte se do světa samy, uvidíte, že jste si děly zbytečné vrásky, protože když se rozhlédnete, tak uvidíte, že nejste „samy” ženy, které cestují. Podle mé statistiky cestuje nejvíce cestovatelů/lek samotných, pak jsou to dvojice, dva kamarádi či kámošky co cestují společně a až úplně na konci řady to jsou páry. Uvidíte, že se v cizině budete cítit pohodlně, pokud ovšem neplánujete vyrazit do odlehlých končin, kde lišky dávají dobrou noc.

Co zaručeně funguje nejlépe je odolně pozitivní psychika, umíte-li se vysmeknout očekávání a lpění na čemkoli, máte vyhráno a vaše cesta bude jedna velká paráda. Pokud ovšem v těchto dovednostech ještě nejste tolik kované a neustále se něčeho obáváte, budete si zbytečně přitěžovat a strádat. Zkuste tedy zhluboka dýchat a věřit, že se vše povede a užijete si svůj výlet na maximum.

Přihodí-li se něco neočekávaného, co vám udělá čáru přes rozpočet, uklidněte se, není konec světa a z toho, že se něco nepovedlo nebo vám něco ujelo, se nestřílí, pojede něco dalšího. Rány se zahojí, tělo se uzdraví. Hoďte se do klidu, rozčilování a stěžování k ničemu nevede, naopak se ochuzujete o drahocenné momenty a ztrácíte zbytečně energii. Je dobré konstruktivně jednat a ne se psychicky deptat či vysilovat. Tohle nedělejte, okrádáte samy sebe, o čas, o zážitky i sílu pozitivního smýšlení.

Nejvíce podnětných informací najdete v každém cestovatelském průvodci, v němž je věnována samostatná kapitola pro ženy, sólo cestovatelky. Každá země či kontinent má vlastní specifika, kulturní základy a etické hodnoty. V mnohém se radikálně liší, ale v podstatě se opakuje to samé, základní zlatá pravidla, jež bych ráda vyzdvihla.


1. Nasdílejte svým nejbližším itinerář cesty

Vždy by měl někdo z vašich blízkých vědět, kam máte namířeno. Pokud nemáte přesně vytyčené destinace či cíle, průběžně někomu napište, kde se nacházíte a kde se budete pohybovat v příštích dnech a týdnech. Veškeré stěžejní informace sdílejte (info o letech, dopravních společnostech, ubytování, výletech). Dokumentujte místa a čas a s kým jste se potkaly. Nejlépe asi funguje Facebook, kde se můžete „checknout“ (provést virtuální check-in/registraci) a označit i lidi, s nimiž jste byly. Kdyby „náhodou, nedej bože se něco stalo“, tak ať je snadné dohledat, kde a s kým jste byly viděny naposledy.


2. Registrace na webu Ministerstva zahraničních věcí

Pokud už víte, že se vypravíte do míst, kde nebude signál a budete odříznuté od komunikačních sítí, dejte o tom dopředu vědět, aby vaši milovaní zbytečně nepanikařili a neplašili příslušnou policii.

Asi nejpropracovanější systém má Ministerstvo zahraničních věcí, kde se můžete zaregistrovat online do „Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, známá jako „DROZD”, jež umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím. Doporučuji registraci zde: https://drozd.mzv.cz.


3. Kontakty, sdílení a přátelské výpomoci

Zkuste se obrátit na známé, jestli ve vaší plánované destinaci nemají nějaké kontakty. Určitě myšlenka, že „někdo“ existuje a je schopen pomoci, je skvělé placebo jak pozitivně myslet, že v případě nouze vám někdo pomůže a nejste tam úplně samy. Ale nespoléhejte se na nikoho jiného, jen na sebe! Jestli lidé, s nimiž se setkáte budou pohostinní, tak to s vděčností přijměte, ale nikoho nevyužívejte a nikam se nevtírejte, buďte na cestě samy za sebe.


4. Obezřetnost se vyplatí ve dne v noci

Základním pravidlem na cestách pro něžné pohlaví je být před setměním v hotelu/hostelu. Také noční přejezdy se nedoporučují, pokud není jiná možnost, hned se snažte přidružit k někomu, kdo vypadá důvěryhodně a po cestě se navzájem kontrolujte. Samozřejmě nejlepší volbou jsou další cestovatelé, kterým stejný komfort přijde vhod:-).

Rezervujte si hotely s recepcí, která je otevřená 24 hodin denně, ať nevyšilujete, pokud se vám stane, že se po cestě něco přihodí nebo budete mít zpoždění. Tak se vyhnete riziku, že se ocitnete „na ulici“ a nebudete spát pod mostem. V neznámém prostředí ve tmě tento tahák jistě nesmírně oceníte.

Pokud dojedete na místo určení a na první pohled se vám tam něco nezdá a nějaké vzruchy narušují vaše komfortní zóny či vycítíte nebezpečí, klidně zrušte rezervaci a přesuňte se do prostředí, které vám více sedí. Pohodlí a pocit bezpečí je neocenitelný. Třeba jen vyčkejte do rána, ale pak vezměte nohy na ramena a utíkejte, za lepším, samozřejmě:-).


Když si rezervujete ubytování, vždy si přečtěte komentáře a hlavně zkontrolujte lokaci, zda je v bezpečné zóně. V případě, že se vám něco nepříjemného přihodí, podělte se o negativních zkušenostech veřejně v komentářích – v referencích ubytovacích kapacit, na TripAdvisoru, Couchsurfingu, prostě všude možně, kde bude mít vaše varování největší dopad. Vy už nezáviděníhodnou situaci máte za sebou, ale může být nesmírně užitečná druhým a zabráníte tak dalším zklamáním či útrapám. To je dobrá karma, myslete na ni a ona se vám mnohonásobně vrátí:-!.

Při cestování buďte neustále ve střehu, všímejte si obezřetně a pozorujte, co se kolem vás děje, zda vás někdo nesleduje nebo vás chce nalákat na nějaké rádoby dobrodružství a přitom se vás snaží vlákat do pasti.


5. Nelpěte na původním plánu

Je dobré mít vždy plán A, B, C i D:-). Často se vám stane, že vás vítr někam zavane, kde jste to neplánovaly a nebo osud překazí všechny plány, ale nehroťte situaci, ale v klidu si vyhodnoťte vaše možnosti a nastavte si priority, jak z dané šlamastyky ven a co je pro vás tou nejlepší možnou variantou. Snad zaslechnete, že vás váš vnitřní hlas varuje, že to není bezpečné nebo silně vnímáte, že byste měly změnit kurz. Sama tomu říkám „cestovatelský risk management” je zapotřebí, aby se bravurně a logicky vyřešily jakékoli „náhody a úskalí.”

Neváhejte, důvěřujte vlastní intuici a naslouchejte instinktu! To jsou nejužitečnější rádci a ty pravé směrovky vaší cesty.


6. Vyzařujte ze sebe sebevědomí, pokoru a respekt

Nejvíce si před odjezdem natrénujte sebevědomí, na rázné a sebevědomé ženy si nikdo nedovolí:-). Nenabádám vás k aroganci či opovrhování jinými národy, jen mnohdy musíte vypadat jako ostřílená světačka, která se vyzná a jen tak někomu na lep nesedne. To funguje zaručeně. Distingovanost s přísností se taky v nepříjemných situacích hodí.

Na ulici či v dopravních prostředcích se snažte přidružit k dalším ženám, nejlépe místním a starším. Funkce a postavení matky jako hlavy rodiny budí respekt i u těch největších lumpů a slídilů.

Naučte se pár místních frází a používejte je, otevřou vám skvělé příležitosti, když si budete umět říct o pomoc i poděkovat místním za laskavost. Nejlepším platidlem je cestovat s úsměvem:-).


7. Pozor na nelegálnosti

Nechci vás od ničeho zrazovat, ale pozor na párty v cizím prostředí! V dnešním světě drogy hrají hlavní roli a nikdy nevíte, co vám kdo hodí do drinku nebo umotá do cigárka... Být sama jako mátoha či se nacházet v bezvládném stavu nevědomí, tuto „školáckou chybu“ byste si jistě vyčítala až do konce života. Nehledě na náhodné zátahy policie, které jsou v cizích zemích velice striktní a bez kompromisů držitelé drog končí ve vězení.

Nepochybně jsme na cestě, abychom si užívaly, ale pokud byste si chtěly frivolně dopřávat, raději si počkejte, až budete v okruhu známých nebo vyrazte do ulic v doprovodu jedině s někým, koho znáte nebo máte doporučení, aby se vám mladická pošetilost nevymstila a nelitovala jste, že jste raději měla zůstat sama mezi zdmi hotelového bezpečí.


8. Psychická odolnost

Připravte se předem na soucitné pohledy, že jste sama, že nemáte partnera nebo děti a poskytněte triviální zdůvodnění, proč je tomu tak. „Oni“ z jiné kultury to sice „nepochopí“, ale aspoň vás nebudou považovat za chudinku, o kterou nikdo nestojí. A pokud se vám takové osobní konverzace příčí, jednoduše si nasaďte prstýnek podobný snubáku a tvrďte, že jste šťastně vdaná, jen si potřebujete od muže, který doma vydělává odpočinou. To je ta nejjednodušší varianta a uši cizích uspokojí a vtíravé nápadníky odzbrojí:-).

Standardně používejte lišácké triky a výmluvy, vytvořte si takzvané „alter ego“: fiktivní osobu, která vás vždy vytáhne ze šlamastyky, když bude někdo až příliš dotěrný nebo neodbytný. Věty typu: „Můj přítel mě brzy vyzvedne. Můj přítel brzy přiletí za mnou. Jsem tady s přáteli a máme dostaveníčko za hodinu.“, budete už po čase mít automaticky na jazyku hned, když se k vám někdo přichomýtne a vycítíte, že se vám chce vetřít do přízně a vy o to ani za mák nestojíte.


9. Emoce na cestě

Blues ze sólo cestování je kapitola sama pro sebe, absolutně každá, i kdyby to byla sama Ledová královna, tak někdy roztaje při nějaké příležitosti si popláče. Je to dobře, pročistí se útroby a nám se uleví. Je zdravé nechat emoce samovolně proudit v sobě a občas se vykřičet či vybrečet. Na tom nic není a navíc máme výhodu, že nás tam nikdo nezná, takže nám to může být putna:-).

Pokud se opravdu cítíte bídně a osamělé, pak si vyhledejte společné aktivity jinými lidmi, skupinové výlety, aktivity – plážový volejbal, surfování , lekce jógy a nebo navštěvujte místa, kde se dobrodruzi podobného ražení scházejí či druží tzv. cestovatelské huby.


Emocionální disharmonie, deprese a „cestovní smuténky“ jsou přirozené. Počítejte s tím, že samota na vás někdy dolehne, ale nebojte se, zase odletí a nechá vás na pokoji. Pokud nepomáhá meditace, či kreativní práce, psaní, zpívaní, pak jsou už všude po světě komunity sdružující lidi v konkrétním místě, najdete je snadno na Facebooku, Couchsurfingu. A bude vám hned hej, veseleji a získáte skvělé kontakty po celé Zemi. Před spaním můžete počítat modlitební kuličky (takzvané maly) jako ovečky, když se nebudete schopny oprostit od shonu uběhlého dne nebo umlčet neurotickou samotu a nepřívětivého ticha. Měly byste mít osvojené příjemné rituály, která vás vždy uspí. Psát si deníček, seznam vděčnosti za uplynulý den, zazpívat si nebo zatančit, zameditovat a nebo fantazírovat a snít o svých dalších výpravách. Jakákoliv ceremonie vycházející z vaší duše přesvědčí vaši nemilosrdnou mysl, že další den bude zase o něco lepší než ten minulý a nebo úplně nejlepší. Pokud s takovýmito čarokrásnými pozitivními myšlenkami uléháte, pak se v povznesené náladě také probudíte.


Asi nejvíce zakořeněné sociální stigma a paniky pramení z pocitu studu či hanby, že budeme u stolu samy. Pro tuto mentální dysfunkci existuje už v angličtině slovo „solomangarephobia“. Ale taková hrůza to zas není, já si to kupříkladu velmi užívám, jídlo si daleko více vychutnám a mohu pozorovat okolní dění. A navíc si myslím, že se kolem vás budou určitě ochomýtat milí a úslužní číšníci, a pokud budete chtít, budete s nimi rozprávět, že vám i jídlo vystydne a ani si neuvědomíte svou samotu u stolu.

Je docela možné, že nejosamělejší se budete cítit právě u jídla, snídaně, obědu či večeře. Nebudete-li ubytované v hostelu, kde se to družnými cestovateli jen hemží, tak si s sebou vezměte knihu, průvodce a studujte si a plánujte, co vás čeká příště a nebo piště pravidelně diář, kde ze sebe vychrlíte vše, co jste si zažily. Samozřejmě pokud máte rády techniku, tak laptop či chytrý telefon taky nejsou k zahození v krutých chvílích samoty a jsou dobrými společníky. Vždy prostředkují kontakt s těmi, jež vám nejvíce chybí. Tato cestovní fobie je možná nejpříznačnější, ale až moc přeceňována, na tom hodovat jen ve své společnosti nic není a určitě ji v budoucnu oceníte.


10. Zdraví

Důležitou položkou na seznamu je pro cestovatelky jistě ženství a zdraví. Častokrát se na cestě stane, že se zpozdí perioda či trápí gynekologické výtoky. Je to pro to, že organismus je pod velkým tlakem psychickým i fyzickým, takže nám to dává najevo výkyvy docela hrozivými až nepříjemnými. Stačí se jen zrelaxovat, odpočívat a mít u sebe pro strýčka příhodu vaginální čípky či mastičky na opary nebo antibiotika. To, co běžně používáte a nebo si nechte poradit u gynekologa ještě doma. Je to lepší než vysvětlovat tyto problémy někde v cizině a cítit se trapně. Samozřejmě, pokud dodržujete životosprávu a hygienu, tak tyto scénáře nejsou na programu, ale vždy je dobré mít něco v záloze.

Vřele doporučuji mít na celou cestu zásobu tampónů a hygienických potřeb. Je to sice výzva, ale mnohdy se to velmi vyplatí, protože na některých místech jsou neskutečně předražené nebo nejsou vůbec k dostání. Podobně je to s toaletním papírem, odličovacími tampóny na obličej či papírovými kapesníčky.


A nedá mi to, abych vás nevarovala, ať si dáte pozor na pohlavní nemoci a nechráněné styky. Vždy mějte po ruce kondomy! Však to znáte, lásce se neubráníte:-). Často se stává, že si ženy přivezou v bříšku nemilý suvenýr... Dítě je pak jako pohlednice, jež vám celý život připomíná konkrétní místa, otázkou ovšem zůstává, jestli jste o něco takového stála?

Neodpustím si to a možná vám to bude připadat morbidní, ale můžete sepsat i poslední vůli:-). Člověk nikdy neví... Každopádně byste nikdy neměli opouštět rodnou zemi bez kvalitního cestovního pojištění!


Pokud se na vše výše uvedené předem připravíte, nic vám užívání z cestování nepřekazí.

Přeji hodně štěstí a radosti z vlastní cesty!!!


Vaše sólo cestovatelka AlexkaXXX


bottom of page